Ostrołęka – atrakcje i wydarzenia

Ostrołęka – atrakcje i wydarzenia

Muzea i zabytki w Ostrołęce

Jedną z najważniejszych atrakcji Ostrołęki jest Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Placówka powstała w 1975 roku. Aktualne wystawy stałe przygotowane dla turystów to: „Galeria sztuki polskiej pierwszej połowy XX wieku”, „Stanisław Skolimowski – nierzeczywiste”, „Twórczość żołnierzy powstania listopadowego na Wielkiej Emigracji”, „Wycinanka kurpiowska”, „Ostrołęka i Kurpie – między wątkiem historii a osnową życia”. Warto zwrócić uwagę na siedzibę muzeum, czyli neoklasycystyczną kamienicę wybudowaną w XIX wieku.

Przechadzając się po centrum miasta, można zauważyć piękny, klasycystyczny ratusz z 1824 roku. Po I wojnie światowej dobudowano do niego drugą kondygnację. Obecnie budynek ma już 3 piętra. Dzięki wielu pracom remontowym obiekt nadal cieszy oczy mieszkańców oraz przyjezdnych.

Do ciekawych atrakcji należą również kościoły w Ostrołęce, a zwłaszcza Zespół Klasztorny Pobernardyński z Kościołem świętego Antoniego. Obiekty te powstały w XVII wieku i stanowią najstarsze sakralne budowle miejscowości. Kościół jest barokowy, jednonawowy, wzniesiony na planie krzyża. Posiada aż 9 ołtarzy. Najważniejsze elementy wystroju to obraz świętego Antoniego z dzieciątkiem z XVIII wieku oraz zabytkowe organy.

Forty Bema, zwane także Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką (1831 rok), powstały w setną rocznicę wydarzenia. Obecnie obiekt podlega pracom rewitalizacyjnym. Według planu ma to być miejsce spotkań, imprez kulturalnych oraz wystaw.

Atrakcje na weekend

Okolice Ostrołęki zachęcają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Na terenie powiatu ostrołęckiego funkcjonuje Rezerwat Czarnia, który został założony w 1964 roku. Jego powierzchnia wynosi 141,87 hektarów. Tereny te wyróżniają się występowaniem boru świeżego charakterystycznego dla Puszczy Kurpiowskiej. W rezerwacie można podziwiać 4 pomniki przyrody, czyli sosny bartne.

Przez region przepływają rzeki: Narew, Bug, Omulew, Orzyc, Rozoga oraz Szkwa. Stanowią one wymarzone miejsce na odpoczynek dla miłośników sportów wodnych oraz wędkarzy. Na turystów czekają liczne ośrodki wypoczynkowe, kempingi, restauracje, małe i większe hotele, a także gospodarstwa agroturystyczne.

Przebywając w okolicach Ostrołęki w czerwcu, warto wybrać się do oddalonej o 22 km miejscowości Kadzidło. Odbywa się tam widowisko Wesele Kurpiowskie. Przedstawia ono lokalne tradycje związane z zaślubinami. W ostatnią niedzielę sierpnia można wybrać się do sąsiedniego miasta – Myszyniec, gdzie organizowana jest impreza folklorystyczna Miodobranie.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*