Praca w gastronomii

Praca w gastronomii

Zawód kelner – dla kogo?

Praca w gastronomii charakteryzuje się dużą różnorodnością. W knajpach, restauracjach czy pubach potrzebni są nie tylko dobrzy kucharze, ale również kelnerzy. Zawodu można nauczyć się np. w szkołach policealnych lub na profilowanych kursach. Właściciele lokali nie zawsze wymagają teoretycznego przygotowania. Najważniejsze jest doświadczenie.

Obowiązki kelnera to przede wszystkim obsługa gości lokalu. Pracownicy restauracji powinni znać menu, aby w razie konieczności doradzić niezdecydowanym osobom. Istotne są również nienaganna prezencja oraz znajomość kelnerskiego savoir-vivre`u (np. ułożenie naczyń oraz sztućców na stole). Praca w restauracji często wymaga również umiejętności posługiwania się językami obcymi. Oprócz tego kelnerzy odbierają telefony oraz dokonują rezerwacji. Muszą także przekazywać managerowi lokalu wszystkie uwagi od niezadowolonych klientów.

Do zadań osób zatrudnionych na tym stanowisku należy również dbanie o salę, utrzymywanie czystości krzeseł, stolików oraz pomieszczeń, takich jak szatnia czy toaleta.

Kelner – czy to profesja dla każdego? Zdecydowanie nie. Jeśli ktoś nie lubi obsługiwać klientów, to nie powinien aplikować na stanowisko kelnera. Komunikatywność oraz umiejętność pracy w stresujących sytuacjach to cechy, które wyróżniają dobrego pracownika restauracji.

Praca w kuchni

W restauracji bardzo ważną rolę odgrywają kucharze oraz pomocnicy szefa kuchni. To od ich umiejętności komponowania pysznych dań zależy, czy klienci z chęcią wrócą do danego lokalu. Kandydaci na stanowisko kucharza mogą zdobyć wykształcenie w szkołach branżowych, policealnych lub na kursach.

W zakres obowiązków kucharzy wchodzą:

  • opracowywanie menu,
  • przygotowanie posiłków,
  • nadzór nad jakością zakupowanych produktów,
  • kontrola magazynów,
  • składanie zamówień,
  • estetyczne podawanie dań.

Praca w gastronomii – plusy i minusy

Wypełnianie obowiązków w gastronomii wybierają między innymi uczniowie i studenci. Często jest to dla nich praca dorywcza, którą łatwo pogodzić z nauką na uczelni bądź w szkole. Niezaprzeczalnym plusem w pracy kelnera są napiwki.

Niestety każdy kij ma dwa końce. Osoby pracujące w lokalach gastronomicznych muszą przez długi czas wykonywać zadania w pozycji stojącej, co obciąża kręgosłup. Obsługa klienta bywa stresująca. Dodatkowo restauracje, bary oraz knajpki często działają do późnych godzin nocnych.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*